Tisková zpráva World Watsu® Week 2022

Unikátní vodní terapie Watsu® si získává čím dál více příznivců a lidí, kterým výrazně pomáhá. Letos se znovu představí veřejnosti v rámci týdne vodních terapií World Watsu® Week.

 

                      

World Watsu® Week bude v Česku a na Slovensku zaštítěn Mezinárodní asociací vodních terapií WABA (www.waba.pro) a za podpory místní asociace Watsu Czech CZ z.s. (www.watsu-czech.cz). Týden, který je zasvěcen praktickým ukázkám, workshopům nebo přednáškám. Od 22. 3. se letos představí Watsu® v šesti českých městech a ve slovenských Piešťanech.

U příležitosti Světového dne vody 22. 3. se rozhodla Mezinárodní asociace vodních terapií WABA pořádat World Watsu® Week.  Je to otevřená akce pro všechny zájemce, kteří se chtějí seznámit s tím, co je to Watsu® a proč ho v dnešní době potřebujeme. Široká veřejnost si tak může jedinečnou techniku vyzkoušet a zúčastnit se doprovodných akcí. Letos to bude po dvouleté covidové pauze, kdy se tato akce bude konat ve velkém počtu zemí světa a měst současně. V Česku budou centrem akce České Budějovice. Watsu® terapie pro veřejnost nabídnou ale například i Říčany, Havířov nebo Zlín a nově i na Slovensku Piešťany, centrum pro hendikepované HENDI CENTRUM s.r.o. (www.hendicentrum.com).

Watsu® (Vodní Shiatsu) přivedl na svět Harold Dull v roce 1980. Tato technika byla postupně rozvíjena a doplňována o prvky masáží, protahování či uvolňování a brzy začala být využívána profesionálně. Klienti během této terapie zažívají uvolnění, masáž, protažení a hlubokou relaxaci. Jednotlivé prvky jsou voleny individuálně podle fyzických a duševních potřeb klienta.

Počátky vzdělávání ve Watsu® probíhaly v prvních letech ve škole Harbin Hot Springs v severní Kalifornii. Ředitelem této školy (Harbin Shiatsu) byl zmíněný Harold Dull, současně zakladatel Celosvětové asociace WABA (Worldwide Aquatic Bodywork Association), která techniku dodnes šíří po celém světě a dohlíží na kvalitu profesionálního vzdělávání.

Watsu® se postupně objevilo i v evropských zemích. V roce 1990 vyučoval Harold Dull této metodě poprvé ve Švýcarsku. Od roku 2011 je do mezinárodní organizace WABA zapojená i Česká republika. I zde můžete zažít Watsu® od profesionálních terapeutů a zúčastnit se kurzů vodních terapií.

Tanec ve vodě nebo stav bez tíže, to jsou jen některá přirovnání, jaká používají klienti, kterým Watsu® pomáhá. Patří mezi ně lidé se zdravotním postižením nebo lidé trpící nemocemi z přepracování nebo stresu.

Čeští lektoři jsou odborně vyškolení a ctí etický kodex této terapeutické práce.

Vodní terapeutka Zdeňka Jášová o Watsu® říká: „Watsu prospívá jak zdravým lidem, kteří potřebují odpočinek nebo uvolnění bolavých zad, tak lidem s různými formami tělesného postižení. Je vhodné pro sportovce v rámci rekonvalescence. Těhotným ženám pomáhá relaxovat a uvolňovat zatížené tělo. Lidem, kteří mají velké psychické vypětí, mnohdy pomůže jedna hodina Watsu jako několik hodin spánku. Věkově jsou tyto terapie téměř neomezené.

Moderátor Michal Jančařík je už několik let upoután na vozík. Před časem prošel sérií Watsu® terapií.  "Mně se podařilo díky Watsu® terapii natolik uvolnit, že jsem se v tu chvíli pod vodou, s meditativní hudbou soustředil naprosto na své tělo a to bylo úžasně osvobozující a dalo mi to ve výsledku neuvěřitelnou energii. “

Barunka Sedláčková trpí od svých tří let neuropatií. Ochabují jí ruce i nohy. Je upoutána na invalidní vozík a odkázaná na pomoc rodičů. Watsu® pomáhá jí samotné i její rodině.Když vyjdu z bazénu, tak jsem skvěle uvolněná. Mně se hodně zkracují šlachy a tohle to výrazně pozastavuje. A pomáhá mi to v dýchání. Já musím dýchání pořád trénovat a Watsu mi při tom hodně pomáhá.“ dodává dvacetiletá dívka, kterou proslavilo mimo jiné malování ústy. (www.pusopis.cz)

Podobně pomáhá Watsu® dnes už desítkám lidí s různými zdravotními problémy nebo těm, kdo potřebují uvolnění z náročného pracovního nasazení.

Letos organizátoři do programu přidávají prezentaci a praktickou ukázku pro studenty fyzioterapie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Akci pořádá WATSU Czech CZ z.s.., ve  spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (www.zsf.jcu.cz) pod záštitou mezinárodní asociace vodních terapií WABA (www.waba.pro). Podrobnosti k mezinárodnímu World Watsu Week naleznete na www.worldwatsuweek.com.

Kompletní program pro Českou republiku naleznete na stránkách Watsu Czech.  

 

PR

Petr Meškán

petr.meskan@gmail.com

608813721