HISTORIE

WATSU® (Vodní Shiatsu) bylo vytvořeno Shiatsu terapeutem Haroldem Dullem v USA začátkem roku 1980 a poté začalo být profesionálně využíváno. Vzdělávání WATSU začalo nejdříve fungovat ve škole Harbin Hot Springs, v severní Kalifornii. Ředitelem této školy Harbin Shiatsu byl výše uvedený Harold Dull. Harold Dull založil sdružení WABA (Worldwide Aquatic Bodywork Association) a to na celém světě původní WATSU® dodnes rozšiřuje.

 

Paralelně bylo exportováno WATSU® také do některých evropských zemí. V roce 1990 vyučoval Harold Dull poprvé ve Švýcarsku této metodě. V roce 1993 přijala za svůj vlastní úkol Arjana Brunschwiler uvést ve Švýcarsku ve známost WATSU®. Založila i vzdělávací institut pro práci s tělem ve vodě a začala vyučovat potřebné vzdělávací kurzy. Současně v té době bylo WATSU® zavedeno také v jiných evropských zemích.

V následujících letech, se od té doby s pomocí nesčetných kurzů, seminářů a přednášek na klinikách a v lázních po celém světě, WATSU® vyvinulo v hlavní vodní terapii. To také sloužilo jako zdroj inspirace a impuls pro několik jiných forem vodoléčby, které se vyvíjeli buď po boku, nebo přímo ze zkušeností z WATSU®.

V České republice se WATSU® objevuje až kolem roku 2010, kdy studenti jezdili za kurzy do zahraničí. Od roku 2012 pořádáme certifikované kurzy pod mezinárodní asociací WABA v České republice a v současné době jsme také součástí lektorského týmu.

Jako spoluzakladatelé neziskové organizace na podporu WATSU® a ostatních vodních terapií usilujeme o šíření této techniky mezi širokou veřejnost, podporu dalších terapeutů a studentů, hledání vhodných podmínek pro terapie a udržení kvality nabízených služeb.
V roce 2017 jsme uspořádali mezinárodní konferenci o WATSU®  v Třeboni, od roku 2019 pořádáme World Watsu Week (Mezinárodní týden Watsu) začánající vždy na Den vody 22. března.

Oficiální mezinárodní stránky WABA: www.waba.pro